Yangın Tatbikatı

Yangın Tatbikatı
07.01.2020
2.510

Daha önce hiç yangın görmemiş olan kişiler olay anında çok tedirgin olup eli ayağına dolaşabilir. Yaşamadan önce tatbikatının yapılmış olması kişilerin daha soğukkanlı hareket etmelerini sağlar. Binaların yangından korunması hakkındaki yönetmelik kapsamında kurum ve kuruluşta çalışan personelin yangını önleyici ve yangın esnasında söndürmeye yönelik eğitimleri alması gerekir. Yangın söndürmenin teknikleri, binanın tahliyesi işlemlerini öğrenmek personelin görevleri arasındadır.

Her şirketin ve kurum, yangın söndürme eğitimi sayesinde yangın önleme tedbirleri alması ve sorumlu çalışanları geliştirilmesi için şarttır. Otel, alışveriş merkezleri, sanayi işletmeleri, eğitin kurumları gibi büyük işletmelerin yanında ofis gibi küçük işletmeler için de geçerlidir. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, kurum ve kuruluşların ölçeğine bakmaksızın yangından korunma, yangını önleme, yangınla mücadele adına uygun donanıma sahip kişileri görevlendirmek zorundadır. Sadece görevlendirmekle kalmaz eğitimlerini almaları için yardımcı olmalıdır. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, işverenleri yangın ihtimaline karşı araç gereç sağlamasını da şart koşar. Eğitim ve tatbikatları yaptırması işletmenin vazifesidir.

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereğince firmamız yangın tatbikatı yapmakta ve ölçeğine bakmaksızın kurumda çalışanları eğitmektedir.

Firmamız, işletmenin profilini inceler. Yasa ve kanunlara göre yükümlülüklerini değerlendirir. Bütün değerlendirmeleri detaylıca yaptıktan sonra hizmet ve sürecini raporlayarak işletmeye sunar. Eğitimlerimiz; İtfaiye ve Silahlı Kuvvetlerde yıllarca çalışmış eğitimli ve yetkili uzman kişiler tarafından verilir. Eğitim sürecine iş sağlığı ve güvenliği uzmanı ayrıca dahil edilir. Yangın tatbikatının yanında teorik bilgiler de yönetmelik ve yasaların gerektirdiği şekilde verilir.

Eğitimlerimiz genel ve temel olmak üzere iki farklı şekilde verilir. Genel eğitimler; genellikle işyerlerinde verilir. İşyerindeki beyaz ve mavi yakalı bütün çalışanlara yöneliktir. Genel eğitimimizde Teorik Yangın Eğitimi bulunur. Teorik yangın eğitiminde, yangın çıkmaması için gerekli önlemlerin alınması, olası yangın durumunda neler yapılması gerektiği detaylıca anlatılır.

Uygulamalı yangın eğitiminde ise işletmedeki bütün çalışanlara olası yangın durumunda yapılması gerekenler ve tahliye konusu uygulamalı olarak gösterilir. Yangın halinde bina içindeki yangın ekipmanlarının en uygun şekilde kullanılarak müdahalenin nasıl olması gerektiği pratik olarak gösterilir. Yangın tatbikatı konularımız arasında; Yangın ve Yanma Kimyası, Tehlikeli Maddeler, Yangının ilerlemesi ve büyüme safhası, Yangın Riskleri ve Önlemler, Yangın ve insan Sağlığı, Yangın Söndürme Kaynakları, Yangın Söndürme Güvenliği, Temel tahliye Eğitimi, Ekip Liderleri ve Görevleri, Bina Analizi ve Tehlikeler ve uygulamalı yangın söndürme, ekipmanların kullanılması bulunur.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Akademi Yangın
Akademi Yangın
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?