Yangın duman ve ısı algılama sistemleri

Yangının büyüyüp daha büyük zararlar ve hasarlar oluşturmasının önüne geçmek için tedbirler alınmalıdır. Alınan tedbirler arasında firmamızın ürettiği yangın algılama sistemleri bulunur. Yangın algılama sistemleri, hayatı koruma sağladığından dolayı binalardaki elektronik güvenlik sistemlerinin belki en önemlisidir. Bundan dolayı sistemin üretiminde ve kurulumunda en ufak bir hatanın ve eksikliğin olmaması gerekir. Yangın algılama cihazlarımızı yangından korunma yönetmelikleri ve standartlarına uygun olarak tasarlamaktayız. Bütün yapılarda sistemimiz aynı amaçla kurulmaktadır. Fakat yapıların durumuna ve ihtiyaçlara göre sistemimiz farklı çeşitlilikte kurulur.

Yangın algılama sistemleri, adından da anlaşılacağı üzere yangını söndürmek için değil erkenden algılamak için kurulur. Olası tehlike anında haber vererek mekanın olabildiğince erken boşaltılmasını sağlar. Algılama sistemi yapılarda bulunan diğer teknolojik sistemlerle entegre çalışabilmektedir. Algılama sistemi söndürme sistemine entegre edildiyse anında söndürme sistemi de etkinleşebilir. Entegre edilmemiş olsa ve sadece yangını algılamış olması bile ciddi maddi hasar ve kayıpların önüne geçer.

Yangın algılama ve alarm sistemleri genellikle iki türlüdür. Bunlar: Konvansiyonel Yangın Alarmı ve Analog Adresli alarm sistemleridir.

Konvansiyonel Yangın Alarm Sistemleri

Belli bir bölgedeki yangının algılanması ve tespit edilmesi için çalışan sistemlerdir. Zon adı verilen bölgesel tespit mantığıyla işler. Zonlara bağlı yangın algılama dedektörleri vardır. Bu dedektörlerin sinyalleri yangını algılar ve bölgesel uyarı verir. Bu sistemler benzerlerine göre daha basit ve ekonomiktir. Genellikle yangın riskinin az olduğu küçük yerlerde bu sistemler kullanılır. Konvansiyonel Yangın Alarm Sistemleri, ısı ve hava değişimlerinden etkilenirler. Etkilenme olduğunda yanlış alarm verebilirler. Sistemde; Duman Dedektörleri, Isı Dedektörleri, Beem Dedektörleri, Yangın Butonları, Yangın Sirenleri ve Yangın Flaşörleri bulunur.

Analog Adresli Alarm Sistemleri

Yangının olduğu noktayı algılayan sistemdir. Bundan dolayı büyük ve karışık binalarda daha çok kullanılır. Sistemin her bir dedektörü çevirim hattına bağlıdır. Hatlardan çıkan kablolar ve algılayıcılar duman, ısı ve sıcaklık gibi durumları algılayıcı elemanları dolaşır. Tek tek dolaştığı elemanlardan aldıklarını rapor halinde sunar. Herhangi bir değişim olması durumunda sistem alarm verir. Diğer elektronik ve mekanik sistemlere entegre edilebilir. Sistemin ekipmanları; Duman Dedektörleri, Isı Dedektörleri, Beem Dedektörler, Multi Sensörler, Yangın Butonları, Yangın Sirenleri ve Yangın Flaşörleridir.

Ziyaretçi Yorumları (1)
Whatsapp
Akademi Yangın
Akademi Yangın
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?